Web sitelerinin daha fazla internet kullanıcısına ulaşmasının yolu Google Arama Motorunu endeksli çalışmalardan geçtiğinden bu yana, SEO kelimesi de site sahiplerinin daha fazla kullandığı bir tabir haline geldi. Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarından genel olarak anlaşılan, sitelerin link alıp link vermesidir. Optimizasyon yapan, daha doğrusu yaptığını iddia eden pek çok kişi ve firma da müşterilerine bu tür link değişimini esas hala paketler sunmaktadır. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olarak ülkemizde tekelleşme yolunda emin adımlarla ilerleyen Google Arama Motoru, optimizasyon adına gerçekleştirilen tüm çalışmaların da ilk muhatabıdır. Bir arama motoru gözeterek yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, sitenin de akıbetinin belirlenmesi manasına gelmektedir.

Arama motorları için web sitelerinin insanlara ne derece yarar sağladığı önemlidir, sitede yer alan tüm içerikte hangi anahtar kelimelerin kaçar defa kullanıldığı değil!

Çünkü Google arama motoru, internet kullanıcılarının yaptığı aramalarda bulmak istediği cevapları barındıran web sitelerine erişim sağlamayı vaat eder. Arama motoruna “turta tarifi” yazan bir kullanıcının “turtanın tarihi” ile ilgili bilgilerle karşılaşması, arama motorunun kullanıcıya fayda sağlayamadığını gösterir. Bu nedenden dolayı Google arama motoru da dahil olmak üzere bütün arama motorlarının hizmetinin odağında, insanların yazdığı kelime ya da kelimelerle ulaşmak istediği bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilmesini sağlamak yatmaktadır. Bu açıdan incelendiğinde web sitelerinin doğru amaca hizmet edecek biçimde yapılandırılması, SEO çalışmalarının da sonucunu belirleyen en önemli faktör olmaktadır.

Anlaşılabilir olmaktan oldukça uzak web sitelerinin birkaç kelimeye odaklanması ve bu kelimelerin belirli kez tekrarlandığı içeriklerle arama motorlarında yüksek bir sıçrayış yapmasını beklemek, aslında hayal kurmaktan başka bir şey değildir. Arama motorları kullanıcılarının ilk olarak en iyi sitelere ulaşması yani arama motorunun en ideal alternatife yönelim sağlaması için çalışır. Arama motoru için en iyi sitelerse kullanıcının aradığı içeriğe doğrudan ulaştığı sitelerdir. Bu doğrultuda optimizasyon çalışmalarının tamamının sadece tek bir algoritma için değil, tüm internet kullanıcılarına fayda sağlamak için yapılması gerekir.