Arduino Pro Mini, arduinonun düşük güç tüketimine sahip uygun boyutlu versiyonlarından biridir. Pin başına verdiği güç bakımından 5V ve 3.3V olmak üzere iki versiyonu olan Pro Mini, minik boyutlu olmasından dolayı Arduino Nano’yla birlikte mini drone gibi projelerde en çok tercih edilen model olmaktadır. Temel kodlama mantığının ise diğer arduino modellerinden hiçbir farkı yoktur.

Peki Aldığımız Pro Mini’nin Hangi Versiyon Olduğunu Nasıl Anlayacağız?

Pro Mininin arkasında kartın hangi çalışma voltajına sahip olduğu yani hangi değerde çıkış sağladığı belirtilmektedir.

Arduino Pro Mini’nin Nano modelinde olduğu gibi bir micro USB girişi yoktur. Bunun yerine, özel olarak üretilen ve bilgisayarın USB girişine takılan bir USB’den TTL’e dönüştürücü seri haberleşme kartını kullanmaktadır. Bu kartın uçları ile Pro Mini’nin ilgili uçları eşleştirildikten sonra Arduino IDE programlama platformu üzerinden elinizdeki Pro Mini hangi modelse (5V veya 3.3V) ona göre “Araçlar” başlığı altındaki “Kart” sekmesinden uygun olan model seçiniz ve kart sekmesinin hemen altındaki “Port” sekmesinden Arduinonuz USB’de hangi port olarak görünmekteyse onu işaretleyiniz..

Burdaki en önemli nokta, TTL dönüştürücü ile Pro Mini arasında bağlantı kurulurken (bu bağlantıyı ister dişi-dişi jumper kablolar kullanarak, isterseniz de bir breadboard yardımıyla dişi-erkek jumper kablolar kullanarak yapabilirsiniz) doğru uçları birleştirdiğinizden emin olmanız gerekir. Her zaman olduğu gibi RX ve TX Pinleri çapraz şekilde bağlanır. Diğer bağlantılar aynen korunur.
Arduino Pro Mini Pinout Diyagramı

3.3V Versiyon İçin


Mikroişlemci olarak ATmega 328P / ATmega 168 çiplerini kullanan bu model, 8 MHz işlemci hızına ve 16 KB hafızaya sahip, ayrıca da pin başına 3.3V volt çıkışı vermektedir. 3.35V ile 12V arası besleme gerilimi ile çalışmakta olup pin başına maksimum 40mA akım vermektedir. Bu model, 6 tanesi PWM destekli toplamda 14 adet dijital giriş / çıkış pinine ve 6 adet de analog giriş pinine sahiptir.
 


5V Versiyonu İçin
 
Mikroişlemci bakımından ATmega 328P / ATmega 168 çiplerini kullanan bu versiyonu 3.3V versiyonundan ayıran özelliklerden biri çalışma gerilimi, diğeri ise işlemci hızıdır. Bunlar dışındaki diğer tüm özellikleri aynıdır. Çalışma gerilimi 5V’tür ve 5V ile 12V arası besleme gerilimine sahip olan bu versiyon, diğerinden farklı olarak 16 MHz işlemci frekansına yani çalışma hızına sahiptir.