İçinde bulunduğumuz teknoloji çağındaki güvenlik anlayışı oldukça karmaşık hale gelmiş durumda. Neredeyse her gün büyük hacking ve fidye yazılımlarıyla ilgili haberleri görüyoruz. Bu tür olaylar arttıkça, kullanıcıların güvenliği arttırmaya yönelik istekleri de paralel olarak artıyor.

Blok zinciri teknolojisinin ve kripto paraların temel gücü ve amacı güvenilir olmalarıdır. Blok zinciri, birinin hesabınıza girerek paralarınızı çalmasını imkânsız hale getirir, çünkü blok zinciri ağı dağıtılmış verilerle zincirdeki bilgilerinizi korumaktadır.

Blok zinciri internet güvenliğinde kanıtlanmış bir sistem olsa da kullanıcıları için tam anlamıyla güvenlik sağlayamayabilir. Kripto para cüzdanlarınızda meydana gelebilecek güvenlik açıkları, blok zinciri altyapısı ile ilgili olmayıp cüzdan veya borsa altyapısından kaynaklanır. Sadece bilgili yatırımcıların ve aktif kullanıcıların farkında olduğu bu güvenlik kıstasları, sektöre yeni giriş yapan kişileri daha yüksek oranda tehdit etmektedir. Bilgileriniz çeşitli şekillerde bilgisayarınıza veya borsa hesabınıza sızan hackerlar tarafından ele geçirilerek hesabınızdaki miktarları tehlike altında bırakabilmektedir.

 Zamanla artan güvenlik ihtiyacı, birçok cüzdan sağlayıcısı açısından rekabet oluşturdu ve müşterilerinden onay için daha detaylı bilgiler istiyor. Yüksek güvenlik önlemi kullanıcıların lehine olmasına rağmen bazen kötü bir deneyim oluşturabiliyor ve kullanıcıların veri gizliliği ilkesini çiğneyebiliyor. Bunlara, kişiye özel reklamcılığı geliştirmek için yapılan arama, web gezinme ve ilgilenilen ürünlerle alakalı verilerin toplanması örnek olarak verilebilir.

Cüzdan güvenliğinizi sağlamak için birçok farklı yol bulunuyor. Bunları en basit ve etkili şekilde anlatmak için sizlere aşağıda 10 madde ile sunduk.

(Bitcoin, Ethereum, Litecoins)
  • Cüzdanınızı güvenceye alın

İlk yapacağınız şey, sıradan cüzdan uygulamalarına göre daha çok güvenlik önlemi barındıran cüzdanları kullanmak olabilir. Bazı cüzdanlar, kişisel anahtarınızı (private key) korumak için şifreleme yöntemleri kullanıyor. Basit bir araştırmayla, hangi cüzdanın en güvenli olduğunu bulup kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Birikimlerinizi ayırın

Deneyimli yatırımcılar en az iki dijital kripto cüzdanı kullanırlar. Bu yöntem hem birikimlerinizi güvende tutmak hem de para kontrolü açısından oldukça iyidir. Bir hesabınızı transferler için kullanırken, diğerini veya diğerlerini birikimlerinizi saklamak için kullanabilirsiniz. Her şekilde, kurtarma kişisel anahtarınızın internet bağlantısına sahip olmayan bir yerde saklanması en güvenli yoldur.

  • Wi-Fi bağlantılarınıza dikkat edin

Kripto para cüzdanı bulunan veya çevrimiçi borsaya giriş yaptığınız cihazınızla nerede internete bağlandığınıza son derece dikkat etmelisiniz. Tehlikeli siteler ve riskli Wi-Fi ağları hesabınızı riske atabilir. Ek olarak, cihazınızı boşta bırakmayın ve kimseye teslim etmeyin.

  • Servis güvenliği              

Cüzdanınızı barındıran cihazınızı servise gönderecekseniz, birikimlerinizi işlemden önce farklı bir cüzdana aktarmayı unutmayın. Buna, büyük işletim sistemi güncellemeleri ve bakımları da dahil edilebilir. Ayrıca, belirli periyotlarla cüzdan değişimi yaparsanız olası güvenlik sorunlarını en aza indirgemiş olursunuz.

  • E-posta ve internetteki kimlik avcıları

Web sitelerinde veya e-posta kutunuzda gördüğünüz kimlik hırsızlığı aldatmacaları da günümüzde birçok kişiyi ağına çekiyor. Gerçek gibi görünen fakat aslında taklit olabilen bu yöntemlerle, dikkatinizin dağınık olduğu bir anda girebileceğiniz verilerle saniyeler içinde birikimlerinizi kaybedebilirsiniz. Bunları önlemek için her zaman kullandığınız siteyi ve e-posta göndericisini en az iki kere kontrol edin. Web kameranızdan görüntü aldığını ve eğer hesabına Bitcoin göndermezseniz görüntünüzü tüm internete yayacağını iddia eden postalara da kanmayın, bu çok yaygın bir yöntem ve asla gerçeklik payı taşımıyor.

  • Otomatik güncellemeleri kapatın

Kripto paralarla ilgili kullandığınız tüm uygulamaların otomatik güncelleme özelliğini kapatmak, güncellemeler ile gelecek yeni özelliklerdeki saptanmayan hatalar olası kayıplar meydana getirebilir. En iyisi, güncelleme geldikten sonra birkaç gün bekleyerek diğer kullanıcıların yeni versiyonu denemesi olacaktır. Eğer herhangi bir sorun rapor edilmemişse, yeni versiyona güncelleyebilirsiniz.

  • İki aşamalı doğrulama

Kripto cüzdanınızın 2FA (Two-factor Authentication) yani iki aşamalı doğrulama özelliği varsa, bunu kesinlikle aktif etmeniz önerilir. En çok kullanılan doğrulama yöntemi olan Google Authenticator’u telefonunuza kurarak sürekli değişen 6 rakamlı kodlarla giriş yapabilirsiniz. Unutmayın ki iki aşamalı doğrulama için de kayıp veya bozulma ihtimallerine karşı yedek almanız gerekebilir. Bu işlemi nasıl yapabileceğiniz hakkında genellikle uygulayacağınız yerde detaylı bir doküman bulunmaktadır.

  • Adresi iki kez kontrol edin

Ödeme veya transfer yapacağınız adresi mutlaka iki kez kontrol edin. Bazı zararlı yazılımlar bilgisayarınızdaki kopyala-yapıştır fonksiyonunu kendi adresleri ile değiştirip siz farkına varamadan transferi yapmanıza yol açabilir. Başlatılan işlemi iptal etmek kesinlikle mümkün olmadığından, her zaman temkinli davranmakta fayda vardır.

  • Sertifikaları kontrol edin

Bulunduğunuz sitede SSL güvenlik sertifikası olması, yani adres çubuğunun yanında kilit işaretinin bulunması, tartışmasız herkese güven sağlar. Zaten SSL sertifikasına sahip olmayan bir sitede bu kısımda “Güvenli değil” yazısını görürüz. SSL sertifikası, site üzerinde yaptığınız işlemlerin şifrelenmiş olmasını ve güvenilir olduğunu gösterir.

  • Özel E-posta adresi kullanın

Kişisel E-posta adresiniz halihazırda birçok web sitede açığa çıkmış durumda ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından belki de şifresi onlarca kez kırılmaya çalışıldı. Siz yine de üst düzey güvenlikten taviz vermemek adına yeni bir e-posta oluşturun, oldukça zor bir şifre koyun ve iki aşamalı doğrulamayı aktif hale getirin. Bu e-posta adresini sadece dijital cüzdanlar için kullanırsanız hesabınız açısından daha güvenli olacaktır.