Modem seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar, birçok elektronik cihazda olduğu gibi satın almadan önce üzerinde dikkatle durmamız gereken hususlardır. Çünkü eğer rastgele bir kablosuz modem satın alırsak bu durum kısa süre sonra geri dönüşü zor, uğraştırıcı ve maliyetli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden de kablosuz modem almadan önce mutlaka bazı araştırmalar yapmalı ve ona göre modemimizi tercih etmeliyiz.

Bu yazımızda biz de sizler için kablosuz modem satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasından en önemli olanlarını derledik. Bu önemli noktalara gelin birlikte bakalım.

İnternet Hızınızı Dikkate Alın

Modem alırken dikkat etmeniz gereken ilk önemli nokta internet hızınızdır. Geçmişte internet hızları bugüne göre daha yavaştı. Ancak son yıllarda hem dünyada hem ülkemizde internet hızı yükseldi. Bu durumdan da en çok eski modemler etkilendi; çünkü eski donanımlarıyla yeni internet hızlarını destekleyemediler. Bu da var olan yüksek internet hızından faydalanılmamasına neden oldu. Buna benzer bir durumu ileride yaşamamak için siz de modem almadan önce ileriyi düşünerek hareket etmelisiniz. Örneğin şu an evinizde ADSL veya ADSL2+ internet varsa, alacağınız modem bu bağlantının üzerinde bir modem olmalıdır. Yani VDSL bağlantıyı destekleyen bir modem almalısınız. Eğer geleceği düşünmeden halihazırda evinizde var olan internet bağlantı hızınıza göre bir modem alırsanız, bir süre sonra bu kez VDSL modem almak zorunda kalırsınız ve bu da sizin için daha maliyetli olur.

Wi-Fi Standartlarına Dikkat Edin

Bu noktada wi-fi standartlarının tarihçesine değinerek sizleri sıkmayacağız. Sadece wi-Fi standartlarının neden önemli olduğunu ifade edeceğiz. Alacağınız kablosuz modemin en son wi-fi standartını desteklemesi oldukça önemlidir. Çünkü ilk wi-fi standardı olan IEEE 802.11 ile son standart olan IEEE 802.ac arasında güvenlik, hız ve alt yapı uyumluluğu açısından çok büyük farklar vardır. Bu yüzden satın alacağınız kablosuz modemin özellikle IEEE 802.11ac standartını ya da çok daha yeni bir teknoloji olan ve özellikle online oyun oynayabilmek için geliştirilen ve çok yüksek hızlarda bağlantı hızı sağlayan wi-fi 6 teknolojisini destekleyen bir cihaz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tip modemler diğer modemlere göre biraz daha pahalı olsalar da ileride tekrar bir modem satın alma derdinden sizi kurtarabilirler.  

Wi-Fi Bant Desteği 5 GHz Olmalı

2.4 GHz bant desteği veren modemlerin yeni modemlere göre yavaş olması, bizlerin wi-fi standartları kadar satın alınacak modemin bant desteğine de dikkat etmemizi zorunlu kılıyor. Özellikle 2014 yılı sonrasında ortaya çıkan IEEE 802.11ac standartını destekleyen modemlerin çoğu 5 GHz’yi desteklese de yine de bir modem alırken 5GHz desteğinin olup olmadığına mutlaka dikkat edilmelidir.

Modem Antenine Dikkat Edin

On yıl kadar önce neredeyse tüm modemler tek antenliyken günümüzde bu sayı giderek artmaktadır. Bunun nedeni, modem anten sayısı arttıkça çekim alanının da genişlemesidir. Ancak burada anten sayısı kadar antenlerin gücü de çok önemlidir. Bu nedenle 3-4 antenli bir modem almak kadar, güçlü antenleri olan bir modem almak da önemlidir. Genellikle 5 dbi ile 20 dbi arasında olan anten gücü için sizler 20 dbi gücüne en yakın olanları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Modem Port Sayısına Dikkat Edin

Modern bir kablosuz modemde her ihtimale karşı en 2-3 adet Ethernet portu da bulunması gerekir. Ayrıca bu Ethernet portlarının gücünün de Gigabit seviyesinde olması önemlidir. Bunlara ek olarak, modemde USB girişi olması da ağa eklenebilecek cihaz sayısını arttıracağından önem taşımaktadır. 

Modem Arayüzü Basit ve Güçlü Olmalı

Modem alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki son önemli nokta ise modem arayüz desteğinin kalitesidir. Genellikle tüm modemlerin bilgisayar üzerinden destekli bir arayüzü vardır. Fakat bazı modemlerin arayüzü çok karmaşık olabilir. Hatta bazı modem arayüzlerinde Türkçe dil desteği dahi olmayabilir. Ayrıca kaliteli modemlerin bazılarında, Android ve İOS gibi mobil işletim sistemleri için uygulama desteği bulunmaktadır. Modem almadan önce arayüz ve mobil uygulama desteklerinin olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.