Nano teknoloji basit tanımı itibariyle 1 ila 100 nanometre boyutunda bulunan belirli amaçlar ile kullanılması için tasarlanmasıdır. Nano teknolojinin kökeni olan nano kelimesi 1 mikronun binde birine tekabül etmektedir. Yani kolay bir ifadeyle mikroskop ile görülebilen mikroplardan bin kat daha küçük şeyleri ifade etmektedir. Nano boyutta yer alan malzemelerin optik, mekanik, manyetik ve elektronik özellikleri çok farklı şeyleri kapsamaktadır. Nano boyuttaki malzemeler tek başlarına kullanılmak yerine, bizim kullandığımız normal boyuttaki malzemelerin içerisine girerek farklı özellikteki malzemeleri oluşturmaktadır.

Nano teknoloji sayesinde bugün dolabımızda sakladığımız ürünler paketli halde bu kadar uzun süre dayanabilmektedir. Bunun yanı sıra güneş pilleri üretiminde ve yüksek kalitedeki spor malzemeleri üretiminde de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

İlerleyen teknoloji ile birlikte nano teknoloji kullanılarak üretilen ürünlerin sayısı bir hayli artış göstermiştir. Bu ürünler artık günlük yaşantımızda da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Nano teknolojinin en önemli faydalarından birisi hiç şüphesiz düşük maliyetle, daha güvenilir, daha uzun süre dayanabilen, daha temiz ve iyi düzenlenmiş ürünler ortaya çıkarmasıdır. Ayrıca nano teknoloji uzay araştırmaları, çevre ve enerji çalışmaları, havacılık, savunma sektörü, tarım, biyoteknoloji, mikro cerrahi, endüstriyel alanlar, malzeme imalatı, bilgisayar teknolojileri, bilimsel araştırmalar, mikro makinalar, mikro sensörler gibi çok geniş bir alana hizmet ermektedir.

Sıkça Karşımıza Çıkan Nano Teknolojik Ürünler

Güneş Kremleri

Güneş kremleri nano teknoloji sayesinde üretilen ürünlerden bir tanesidir. Güneş kreminin en önemli özelliklerinden bir tanesi vücuda sürüldüğünde tüm gün vücut üzerinde kalmasıdır. Bunun yanı sıra vücudumuzu Güneş’in zararlı ışınlarından korumaktadır. Bu korumayı sağlayan şey nano teknolojidir. Nano teknoloji sayesinde güneş kremleri içerisinde yer alan 100 nm’ den daha küçük metal oksitleri, cildimizin ölü hücre tabakası altına girerek vücudumuzu Güneş ışınlarına karşı korumaktadır.

​​​​Anti bakteriyel Bandaj

​​​​​​​Anti bakteriyel bandajlar içerisinde bulunan gümüş iyonları mikrop ve bakterilerin hücresel solunumlarını engelleyerek yok edilmesini sağlar. Robert Burrell, gümüş nano parçacıklar kullanarak bu anti bakteriyel bandajları üretmeyi başaran ilk kişidir.

Nano Robotlar

​​​​​​​Nano robotların üretim amacı küçük boyutları sayesinde vücuda girerek hücresel düzeydeki sağlık problemlerini çözmektir. İlerleyen dönemde gelişen teknoloji ile birlikte nano robotların üzerlerindeki sıvıyı hücrelere aktarması planlanmaktadır. Bu da vücudumuzdaki sağlıklı hücrelerin ilaçlardan etkilenmesinin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

​​​​​​Kendi Kendini Temizleyen Boya

​​​​​​​Kendi kendini temizleyen boyalar nano teknolojinin ürünlerinden bir tanesidir. Nano teknoloji ile üretilen bu boyalar genel özellikleri itibariyle bütün duvar yüzeylerine uyum sağlayabilirler. Ayrıca su bazlı boyalardır ve ışık altında kendi kendilerini temizleyebilme özelliğine sahiptirler. Bu boyalar nano teknoloji sayesinde kir tutmayan özelikteki boyalardır. Ayrıca içerdikleri nano parçacıklar sayesinde boyanın uygulandığı yüzeyde hava almasını da sağlamaktadır. Bunun yanı sıra son olarak bu nano bazlı boyaların bazı çeşitlerinde kendi kendilerine renk değiştirme özelliği de bulunabilmektedir.