Yeni Bilgisayar Alan Kişilerin Yüklemesi Gereken Programlar

Firmalar tarafından yeni tasarlanan bilgisayarlar satılırken bütçeden kısmak için, bazı özellikleri kısıyor. Bunlardan bir tanesi de işletim sistemidir. Yeni bilgisayar alan kişiler, işletim sistemini kurduktan sonra yüklenmesi gereken programları kurduktan sonra bilgisayarı kullanmaya başlayabilirler.

  1. İnternet Tarayıcısı

En çok kullanılan internet tarayıcılarından Google Chrome’dur. Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Opera gibi rakipleri var. Kullandığım tarayıcı benim için vazgeçilmez ancak başka bir tarayıcı kullanmak istiyorum diyorsanız, aynı altyapı ile oluşturulmuş Microsoft Edge’yi deneyebilirsiniz.

Diğer internet tarayıcılarına göre, bilgisayarın kaynaklarını az kullanır. Gizlilik, güvenlik, hız, stil, okuma, uzantılar ve uyumlu çalışma şekli gibi birçok ekstra özelliklere sahiptir. Senkronizasyon özelliğini kullanarak masaüstü cihazınızda açtığınız sekmeleri, cep telefonunda da açmanıza izin verir. Windows, macOS, İOS ve Android işletim sistemleriyle uyumlu çalışır.

  • Bulut Depolama

Bulut depolama, sunucular tarafından oluşturulmuş sanal ağlar üzerindeki disklerde verilerin saklanmasıdır.

Bilgisayarınızda yer alan fotoğraf, video, müzik, belge gibi dosyaları saklamak istiyorsanız, bulut depolama kullanabilirsiniz. Ek bir cihaz kullanmadan dosyalarınızı yanınızda götürebilirsiniz. Google’nin ofis paketiyle uyumlu çalışan Google Drive kullanarak dosyaları arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Windows işletim sistemi ile senkronize edebilirsiniz. Google Drive ile One Drive birleştirerek daha fazla alana sahip olabilirsiniz.

Diğer Bulut Depolama Hizmetleri

Google Drive 15 GB

I Drive 5 GB

Box 10 GB

One Drive 15 GB

Mega 50 GB

Yandex Disk 50 GB

  • Müzik Dinleme

Eski yıllarda dinlemek istediğimiz müzikleri indirip, bilgisayara arşiv yapıyorduk. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte online müzik dinleme hizmeti veren sistemler ortaya çıktı. Müziklere ve kliplere ücretsiz sahip olabileceğiniz özel Windows programı olan, Spotify’i kullanabilirsiniz.

Diğer Müzik Dinleme Programları

Deezer

Sound Cloud

Fizy

Apple Music

Tidal

Mixer Box

  • Ofis Programı

Çalışan kişiler ve öğrenciler yazı yazmak, tablo hazırlamak ve sunum yapmak için kullanabileceği program, ofis programıdır. Herkes tarafından bilinen ve kullanılan en popüler program, Microsoft Office’dir.

Diğer Office Programları

Office 365

Open Office

Libre Office

WPS Office

Softmaker Office

Polaris Office

Smart Office

  • Resim Düzenleme Programı

Bilgisayarın işletim sistemiyle birlikte varsayılan programlardan Paint ile fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Basit ara yüzü sayesinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Paint ile bulanıklaştırma, kırpma, yazı yazma, şekillendirme ve diğer eklentileri kullanarak harika fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

Diğer Resim Düzenleme Programları

Adobe Photoshop

Gımp

Photo Scape

Picasa

Pixlr

Corel Paint Shop

  • Virüs Programları

İşletim sistemleri güncellemeler ile birlikte güçlü güvenlik duvarlarına sahiptir. Virüs programı kullanarak bilgisayarınızın performansını düşürmenize gerek yok. Kullandığınız oyun, program ve diğer dosyalardan virüs bulaşabileceğinizi düşünüyorsanız, Malwarebytes Anti Malware virüs programını kullanabilirsiniz.

Diğer Virüs Programları

Kaspersky

Bitdefender

Avast

AVG

Avira

Panda

  • Medya Oynatıcı

Video izleme platformları yüzünden bilgisayarınızda kayıtlı olan videoları izlemeye zamanınız kalmayabilir. Düğün videonuzu izlemek istiyorsanız, bir medya oynatıcıya ihtiyacınız olacak. VLC Media Player’i kullanmanızı öneririz. Ses yükseltme, ses efektleri, görüntü efektleri, duvar kâğıdı yapma, radyo dinleme, İP TV izleme gibi birçok özelliği bulunuyor.

Diğer Medya Oynatıcı Programları

Gom Player

Windows Media Player

KMP Player

Media Player Classic

AIMP Classic

  • Ekran Görüntüsü Alma

Komik anları ve önemli bilgileri kaydetmek için ekran görüntüsü alabilirsiniz. Sharex ile farklı şekillerde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ekran görüntüsü yakalama, düzenleme, renk ayarı, cetvel gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Shrex yerine Apowersoft ya da Light Shot programını da deniyebilirsiniz.

Windows işletim sistemlerinde ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz kısa yol tuşları; FN+ Print Screen, Windows+ Shif+ S, Alt+ Print Screen

macOS işletim sisteminde ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz kısa yol tuşu; Command+Shif 3 veya Command+ Shift 3

  • Dosya Sıkıştırma Ve Çıkarma

Programlar sayesinde sıkıştırma işlemi yaparak dosya boyutlarını küçültebilirsiniz. Böylece diskte depolama alanı kazanmış olursunuz. Büyük boyuttaki dosyaları da sıkıştırarak rahatlıkla gönderebilirsiniz. En çok kullanılan Winrar veya Winzip programlarını kullanabilirsiniz.

Diğer Dosya Sıkıştırma Ve Çıkarma Programları

Izarc

Peazip

Power Archiver

Ashampo Zip

Zipware

Hamster

Bandizip

File Roller

  1. Mesajlaşma Programları

Sosyal medya ve mesajlaşma programları ile diğer kişilerle iletişim kurabiliyoruz. Her birinin ayrı programı ve internet sitesi bulunuyor. Rambox sayesinde tüm mesajlaşma programlarına tek bir çatı altında ulaşabilirsiniz.

Rambox; Gmail, Outlook, WhatsApp, Facebook, Skype, Discord ve Telegram gibi mesajlaşma programları tek bir yerde topluyor.

Bilgisayarda Olması Gereken 4 Diğer Program

Şifre Yöneticisi

Sosyal medya, oyun, banka, okul vb. sistemleri kullanırken şifreler oluşturursunuz. Her biri bir birinden farklı olduğu için, akılda tutmak zor olur. Lastpass şifre yöneticisi ile tüm şifrelerinizi kaydedebilirsiniz.

Not Kâğıdı

Not almak için artık defter, ajanda vb. araçlara hiç gerek yok. Clip clip programı bilgisayarınızın ekranına notlar ekleyip, silmenize yardımcı olur.

Yedekleme

Bilgisayarı aldıktan sonra oyun, program vb. her şeyi kurdunuz. İlerleyen günlerde virüs nedeniyle bilgisayarınız çökebilir. Format atıp, tekrar aynı program ve oyunları yüklemek çok zaman alır. Macrium Reflect programı ile yedekleme yapabilirsiniz. Bu durumda format atmak yerine aldığınız yedeği geri yüklemek daha hızlı olur.

Güvenli İnternet

VPN servisleri sadece yasaklı sitelere girmek için kullanılmaz. Konumunuzu, İP adresinizi ve kimliğinizi gizleyerek internet sitelerine güvenlikle girebilirsiniz.