APPLE tarafından üretilen A -biyonik işlemcilerin en son modeli olan A-14 şu anda çok iyi bir performans sergiliyor ancak APPLE de rakipleri gibi çıtayı yükselterek yeni ve daha gelişmiş sistemler kullanan telefon modellerini daha pahalıya satmak için başta işlemci olmak üzere birçok bileşenini geliştirmeye çalışıyor. Bu kez 3 Nm mimariye inşa edeceği yeni A16 biyonik işlemci için kolların sıvayan APPLE bu çipin ARGE çalışmaları için 12 milyar dolar para harcadı.

2 yıl Sonra A-16 Biyonik İşlemci Geliyor

Elbette bu yatırımın her yıl 2 katını kazanmayı planlayan APPLE bu yeni çipini yakında seri üretimle üretmeye başlayacak.  Şu anda A13 biyonik işlemci 7 nanometre mimari ile inşa edilmiş ve daha gelişmiş çip olan A15 çipi ise 5 nanometre mimari ile inşa edilmiş. Sınırları zorlayacak olan firma 2 yıl içinde de 3 nano metre işlemcisini üretecek.

Bu kez geliştirilen A-16 Biyonik işlemci- 3 Nm çipin içinde daha çok transistör olacak. Daha az enerji sarfiyatı ve daha fazla elektronik bileşene daha hızlı komutlar verecek olan A16 işlemcide ARM yonga setlerinin İntel x86 yonga setleri ile rekabet edecek güçte olacağı ifade ediliyor. APPLE 12 milyar doları sadece telefon işlemcileri için değil, aynı zamanda tabletler ve MAC bilgisayarlar için de kullanacak. 

Şu anda A13 biyonik işlemci içinde tam olarak 8.5 milyar adet transistör sıkıştırılmış durumda. Çok hızlı bir işlemci olan A13 biyonik işlemcisi, A12 işlemciye göre yüzde 20 daha fazla performans sergiliyor. Performans deyince hem pilin az kullanılması, hem işlemcinin az yer kaplaması hem de içerisinde milyonlarca transistör barındırması akla geliyor.

 Ayrıca böyle bir çipten daha gelişmiş olan A16 Biyonik çipinin mimarisinin 3 nanometreye kadar düşürülmesi, daha iyi soğutma sağlanması açısından da yararlı.  Yeni model çipte makine öğrenmesi teknolojisi, 6 kat daha hızlı matris çarpımı anlamına geliyor.  Çip 1 saniye içinde 1 trilyon işlem yapabiliyor.

Makine öğrenmesi yapay zeka kullanan çiplerde HDR teknolojileri etkin halde iken 4K video çekebilme yeteneği var. A-16 biyonik çipte belki de bu görüntü kalitesi 8K seviyeye çıkabilir. Ancak 2022 yılına kadar herhangi bir kesin bilgi yok.